Piše: Amer Zukić
Datum: 26.06.2020. u 22:50
Kategorija: Kritika političkog uma
Kada je pokojni Diego Armando Maradona, već davne 1987. godine čuda pravio sa „Napolijem“ u Italijanskoj ligi, ovaj klub je prvi put osvojio prvenstvo Italije, popularni “Scudetto”. Tada je na centralnom napuljskom groblju osvanuo transparent: “Mrtvi, ne znate šta ste propustili.”
U utorak, 22. 06., nakon 28 godina “pauze” sastali su se gradonačelnici dva najveća grada u Bosni i Hercegovini. Gradonačelnik Banja Luke Draško Stanivuković i gradonačelnica Sarajeva Benjamina Karić. U toku tog sastanka, svaki prosječni stanovnik države Bosne i Hercegovine, bio on Bošnjak, bosanski Srbin, bosanski Hrvat ili, pak, neko od “ostalih”, osjećao se kao prosječni Napolitanac prije 34 godine, a samo “Mrtvi, ne znaju šta su propustili.”
Osmijesi se nisu skidali sa spomenutog gradonačelnika i gradonačelnice.
Prvo gošća, odnosno gradonačelnica Sarajeva, pa poslije nje, domaćin, odnosno gradonačelnik Banja Luke, održali su svoje govore. U njihovim govorima se osjećalo cvjetanje i ljepota dva grada. Osjećalo se da je sve konačno „došlo na svoje“ u ovoj državi i da se konačno okrećemo ljepšoj i sretnijoj budućnosti.
Govori dvaju gradonačelnika bili su slični onom iz filma “Gori Vatra” kada Osman (Almir Čehajić Batko) govori, odnosno pita vatrogasce:
Osman: “Vidite li Vi ovu crvenu crtu? Vidite li ili ne vidite?”
Vatrogasci: “Vidimo!”
Osman: “Eh, to što vidite, toga nema. Po ovoj crti gdje se lila smrt, sad ćemo da sadimo šta? ŽIVOT!”
Gradonačelnik Banja Luke će, kako kaže, pokloniti glavnom gradu česmu. “Milost je i caru draga…” – rekao bi stariji svijet.
Završio se historijski sastanak dvaju gradonačelinka, dva najveća grada u Bosni i Hercegovini. Ostaje utisak da je samo veći sastanak bio onaj prije tri godine, kada su se 2018. godine sastali bivši predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Trump i predsjednik, odnosno vođa Sjeverne Koreje Kim Jong Un.
Dva dana poslije, Draško Stanivuković najavio je posjetu trećem po veličini gradu u Bosni i Hercegovini, gradu tolerancije i multikulturalnosti, gradu Tuzli!
Danas, 25. 06., gradonačelnik Tuzle Jasmin Imamović, domaćinski je dočekao Draška u “gradu soli”. Priča i odgovori na pitanja novinara i jednog i drugog gradonačelnika bili su “predivni”. U tim pričama se osjećala perspektiva i ljepota koji građani, ne samo u Tuzli, nego u cijeloj državi žele doživjeti. Za takvu priču, po tuzlanskim mahalama postoji termin – lafina!
Budući da je ljetno doba i da Sunce grije Tuzlu “jače” nego zadnje dvije godine, gradonačelnik Tuzle nije propustio priliku da pozove Banjalučane da posjete Panonska jezera, što je na veliku žalost, možda i najvažnija poruka gradonačelnika Tuzle sa današnjeg sastanka sa gradonačelnikom Banja Luke.
Jedno od važnijih pitanja za gradonačelnika Banja Luke bilo je da li planira posjetiti Tuzlansku kapiju, mjesto stradanja tuzlanske mladosti. Stanivuković je uputio poruku da je poštovanje i suosjećanje sa svim žrtvama prisutno, te zamolio javnost da mu se pruži prilika za slanje univerzalnih i važnih poruka, uz poglede na sadašnjost i budućnost, te dodao.
“Iskazao sam saosjećanje prema svakoj žrtvi i nesretnom ratu koji je doveo do toga, ali morate biti svjesni da sam se ja tek tada rodio. Mislim da je to dovoljno u ovom trenutku.”
Poslije ovakvog odgovora, jedno pitanje se samo od sebe postavlja: Čemu zvanična posjeta?
U redu je i pohvalno je imati u sebi poštovanja i suosjećajnosti za sve oko sebe, ali “biser” u svemu tome jeste da se to poštovanje i suosjećajnost izrazi na adekvatan način! Način na koji Draško Stanivuković današnjom posjetom nije izrazio.
Nije obišao Tuzlansku kapiju, ali je obišao hram Presvete Bogorodice i Panonska jezera, koje je mogao posjetiti kao “obični” građanin Banja Luke. Kao što je i sam rekao, Tuzla je uvijek bila i ostala grad tolerancije i multikulturalnosti. Bujruma za drugog i drugačijeg je uvijek bilo. Dvadeset i šest godina nakon rata 90-tih, fildžan se idalje ostavlja, ako ko naiđe…
Posjeta je završena. Bajka se ispričala. Biseri grada su se posjetili, ali sjećanje na masakr na Kapiji se zaobišao u širokom luku od strane našeg i Banjalučkog gradonačelnika. Građani Tuzle oduševljeno su dočekali Draška Stanivukovića, bez obzira na prijašnje negiranje genocida u Srebrenici i današnje zaobilaženje spomenika na teror na Tuzlanskoj kapiji.
Na kraju, kad se sve sabere i oduzme, pomnoži i podijeli, koliko god gradonačelnik Banja Luke imao perspektivnu priču ispred sebe, maštu o ljepšoj budućnosti države tri konstitutivna naroda, jedno je sigurno: Nema sretne budućnosti bez sređene prošlosti! A naznaka da se prošlost „sređuje“ bila bi Stanivukovićeva zapaljena svijeća na „Kapiji“ i prisustvo događaju na Trgu slobode, na kojem se u organizaciji Studenstkog vijeća Filozofskog fakulteta u Tuzli nastavili „Čitanje za Srebrenicu“.
Amer Zukić, rođen 01. 02. 1997. u Tuzli gdje je 2011. godine završio Osnovnu školu “Kreka”, a Mješovitu srednju Mašinsku školu završio je 2015. godine, smjer “Mašinski tehničar energetike.” Iste godine upisuje Filozofski fakultet u Tuzli, smjer žurnalistika. Trenutno je apsolvent.