Piše: Adnan Pejčinović
Datum: 28.02.2020. u 22:36
Kategorija: Kritika političkog uma
Preuzimamo odgovornost koju sobom nosi naziv portala. Intencija nam je, ako ne izgraditi, a ono makar inicirati etabliranje nove bošnjačke i bosanskohercegovačke diskurzivne paradigme, između ili s one strane granica dominantnih narativa koji više od dvije decenije bosanskohercegovačkom društvu onemogućavaju sagledavanje aktuelnih problema iz različitih uglova, te otvaranje novih perspektiva u budućnost kakvu želimo Bosni i Hercegovini.
U svijetu smo takozvanoga postfaktičkoga stanja, vremena u kojem činjenice u procesu promišljanja gube bitke pred simbolima, čija su semantička polja građena i izgrađena u različitim ideologiziranim meta-narativima, od kojih nijedan niti poznaje niti priznaje kulturno-civilizacijsku autentičnost i autohtnost Bosne i Hercegovine i Bošnjaka, njenog najbrojnijeg naroda. No, činjenice nikad neće izgubiti rat sa simbolima. Prije ili kasnije snaga ljudskom razumu prihvatljivih pojavnosti osvijetli puteve elementarnih etičkih načela. Pa iako je pobjeda činjenice nad simbolom više nego izvijesna, to nas ne oslobađa odgovornosti da podsjećamo na fakte, dekonstruiramo simbole i / ili podsjetimo na njihovo stvarno značenje te na taj način damo vlastiti doprinos artikuliranju bošnjačkog nacionalnog bića i kulturno-civilizacijskih posebnosti Bosne i Hercegovine.
Stoga, portal Bosanska misao će govoriti o temama koje dominiraju našom stvarnošću, jezikom koji nije zajednički, nego bosanski. Pisat ćemo i promišljati o državi čije je trenutno adminstrativno-pravno uređenje definirano Dejtonskim mirovnim sporazumom, ne o državnoj zajednici tri naroda. Bosna i Hercegovina promišljat će se kao kulturno-civilizacijska konstanta, sa svim svojim atributima. Razvijat ćemo kulturu sjećanja, govoriti o genocidu nad bosanskohercegovačkim muslimanima, uvažavajući mučnu istinu da je u svakom građaninu Bosne i Hercegovine srpska agresija na nju, a ne sukob tri naroda, ostavila teške posljedice. Svjesni da za trnovite puteve kojim Bosna i Hercegovina prolazi u procesu osvajanja slobode nisu odgovorne tri etno-politike, nego kontinuirano nastojanje Republike Srbije i Republike Hrvatske da je izbrišu sa evropske kulturne mape, fokus će nam biti i na prepoznavanje stvarnih poruka koje ne dolaze iz regije, nego iz susjednih država. Duhovnu povijest naše zemlje nastojat ćemo sagledavati objektivno; ni ono čime ne možemo biti ponosni neće promaći procesu osvještavanja. Otvorit ćemo prostor slobodnoga govora i o fatalnim greškama naše elite, koje opet nisu bile smrtonosne za duh bosanski: bez obzira na potpunu političku inferiornost bošnjačkih političara do ’90-ih godina 20. stoljeća u, ne bivšoj nam domovini, nego političkoj tvorevini koja se zvala Jugoslavija, naša država je ipak imala status federalne jedinice.
U širim okvirima, kada govorimo o društveno-ekonomskim formacijama, portal Bosanska misao neće promovirati niti jedan od, u javnosti dominantih, modela. Ipak, protiv smo socijalizma, ali ne i socijaldemokracije zapadnog tipa. Za kapitalizam, ali ne i opasnu spregu vlada i velikih korporacija.
Individualiziranje kolektiva, a ne kolektiviziranje individue, temeljna je odrednica promišljanja stvarnosti iz naše perspektive.
Dobro došli na novi portal.
Piše: Adnan Pejčinović
Biografija: Adnan Pejčinović rođen je 7. 12. 1971. godine u Tuzli, gdje je završio Gimnaziju „Meša Selimović“ i diplomirao na Filozofskom fakultetu u Tuzli, Odsjek za bosanski jezik i književnost. Radio je kao novinar u studentskim i lokalnim listovima. Objavio je nekoliko stručnih radova iz historije književnosti i književne kritike. Predaje bosanski jezik i književnost u JU Mješovita srednja škola u Gračanici. Živi u Tuzli.